» سرای مشیر

سرای مشیر

سرای مشیر شیراز

کاروانسرای سرای مشیر شیراز ، مانند هر کاروانسرای تاریخی دیگر در ایران ،طرح منحصر به فرد دارد. فروشگاه های این بنا دارای یک حیاط مرکزی و همچنین در طبقه بالاتر ساخته شده است. پله هایی وجود دارد که به قسمت فوقانی کاروانسرا منتهی می شود. در گذشته از این کاروانسرا به عنوان محوطه خواب بازرگانان استفاده می شده است و همچنین از مغازه های پایین آن برای فروش یا ذخیره کالاهای خود استفاده می شده است. 

کاروانسرای سرای مشیر امروز

در سال 1969 ، سرای مشیر بازسازی شد و کاشی کاری دوباره انجام شد. این بهترین مکان برای خرید صنایع دستی یا دیدن صنعتگران محلی در مورد نحوه ساخت این صنایع دستی است.

چون کاشي‌کارى‌هاى زيبا و ريزه‌کارى‌هاى چوبى و شيشه‌هاى الوان درک‌هاى آن رو به انهدام بود، ‌ در سال ۱۳۴۸ تحت تعمير و مرمت قرار گرفت. درک‌هاى فرسوده و شکسته آن نوسازى شد و حوض‌خانه آن هم که از حيث کاشيکارى و مقرنس‌کارى بى‌نظير است به شکل چايخانه درآمد و اتاق‌هاى آن براى نمايش هنرهاى دستى و محلى فارس اختصاص يافت و به «سراى هنر» معروف شد.. از دیدن کمیت و کیفیت اشیای عتیقه به نمایش درآمده در سرای مشیر تعجب خواهید کرد. محوطه باز در وسط این کاروانسرا دارای درختان نارنج پر از میوه در حیاط سرای مشیر است که یک مکان زیبا می باشد. 

پیرمردی با اسلحه یکی از مشهورترین چهره های سرای مشیر است. 


فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  ساخت وبلاگ   |   جاذبه های گردشگری  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده